Dieta białkowa – jakie są zasady jej stosowania?

Dieta białkowa – jakie są zasady jej stosowania?

Dieta białkowa może skutkować również pojawieniem się zaparć, co wynika z wykluczenia z jadłospisu produktów zbożowych oraz z ograniczenia warzyw. Dieta białkowa jest lubiana przez odchudzających się z racji tego, że wpływa korzystnie na metabolizm i pobudza redukcję. Najczęściej w tej diecie spotkamy produkty, które są przygotowywane na parze lub gotowane, natomiast rzadziej wykorzystuje się smażenie.

Jak przyjrzymy się dokładniej dziennej diecie okaże się, że produkty, które spożywamy zawierają nieco więcej białka niż wychodzi to z obliczeń. Zobacz dlaczego dieta Dukana się nie sprawdziła i jak w Polsce powstała zdrowa dieta białkowa stworzona przez Patrycję Mazur. Dowiedz się, na czym polega dieta białkowa i jakie są jej skutki, a także dlaczego lepiej z niej zrezygnować.

Dieta białkowa dzieli się na cztery fazy – to, co możesz w trakcie tej diety jeść zależy od tego, w której fazie diety jesteś. W czasie diety Dukana można spożywać jedynie produkty dużej zawartości białka, czyli np. pierś z kurczaka (Shutterstock) Pod tym względem jest to świetna dieta, ale są niestety także minusy.

 

Dieta białkowa – w jaki sposób zacząć?

Dieta białkowa jest szeroko dyskutowana miedzy innymi na łamach portali społecznościowych oraz for internetowych czytanych również przez nastolatki. Osoby, które słyszą zapewnienia tym, że dieta Dukana jest zdrowa zazwyczaj nie potrafią ukryć ironicznego uśmiechu. Należy przy tym pamiętać, że 1g białka, to nie to samo, co 1g produktu bogatego w białko (dla przykładu: w dużym jajku znajduje się około 6g).

Jak już wcześniej wspominałem dieta dukana składa się z kilku etapów przez które musimy przejść aby spodziewać się pożądanych efektów odchudzania. Potem należy niej zapomnieć, sam Dukan mówi że jest ona dużym obciążeniem dla organizmu i nie należy jej stosować więcej jak 2 razy w życiu. Dieta białkowa, której twórcą był Pierre Dukan opiera się na założeniu, że podstawowym składnikiem diety powinny być produkty białkowe.

Jak już wcześniej wspomniano, dieta Dukana, proteinowa czy suplementacja białka może wywołać wiele różnych schorzeń. Podobnie jak ryby, można je upiec lub grillować.Należy unikać smażenia. Nadal również obowiązuje Cię jeden dzień w tygodniu, kiedy to możesz odżywiać się wyłącznie tak, jak podczas pierwszego etapu diety 2.

 

Dieta białkowa – czy są jakiekolwiek skutki uboczne?

Dieta Dukana powoduje szereg skutków ubocznych, przez co nie jest zalecana osobom borykającym się z dodatkowymi kilogramami. Ilość białka w diecie zależna jest od masy ciała osoby, dla której dieta jest przeznaczona i wynosi od 2 do 3 g na kilogram masy ciała pacjenta. Program dostępny również w formie aplikacji mobilnej, ale żeby skorzystać z diety dukana w aplikacji, trzeba zarejestrować się i wybrać dietę na

Dlatego, tak jak zresztą w przypadku każdej diety, przed rozpoczęciem stosowania jej należy koniecznie poradzić się lekarza rodzinnego. Taki sposób żywienia sprawia, że dieta Dukana jest tak niekorzystna dla naszego organizmu. Jak zapewne wiesz typowa dieta białkowa w wydaniu dr Dukana, zalecała przede wszystkim spożywanie produktów wysokobiałkowych.

Dieta białkowa, zwana również proteinową, zakłada że białka powinno być nawet więcej niż innych składników. Należy jednak wiedzieć, iż suplementy są tylko dodatkiem do zbilansowanej diety, opierającej się zdrowe, pożywne produkty. Suplementy te są sposobem na urozmaicenie diety, która po pewnym czasie może stać się uciążliwa.

Wysoka zawartość białka w diecie powoduje wzrost ciśnienia krwi, dlatego dieta proteinowa przeciwwskazana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym. W fazie czwartej diety białkowej przez sześć dni w tygodniu można jeść dowolne produkty, ale z dostosowaniem się do zasad zdrowego odżywiania.

Dodaj komentarz